Basında Biz

dorganique

D’Organique Kurucusu & CEO

 

AYÇA YILMAZ DOĞAN

Ülkemizin ilk doğal ve organik butiği Nişantaşı’nda açıldı. Doğal ve sağlıklı yaşamın sırlarını, hayatının her alanında doğallık arayanlar için gıdadan kozmetiğe, bebek ürünlerinden çikolataya kadar yüzlerce ürün çeşidinin yer aldığı büyülü bir butik burası. Sıcak, sevimli, tatlı, doğal, huzurlu, mistik ve mis gibi kokan bir butik. Bu harikalar dünyasına hayat veren ise, çok doğal bir güzelliği olan, çok çalışkan ve çok başarılı müthiş bir kadın girişimci Ayça Yılmaz Doğan.

Sağlıklı ürünler ve doğayla nasıl tanıştınız, neler yaptınız bugüne kadar? Hayatım boyunca sağlıklı beslenmekten hep keyif aldım ve hep o şekilde yaşamayı tercih ettim çünkü bu beni mutlu eden bir yaşam şekli. Doğma büyüme Berlinliyim ve biz Berlin’de sağlıklı, katkı maddesinden uzak ürünlere çocukluğumdan beri hep çok kolay ulaşıyorduk. O nedenle bu yaşam şekli benim için çok kolay ve sürdürülebilir oldu. Örneğin sütümüzü, yumurtamızı, tereyağımızı, yoğurdumuzu annem hep çiftlikten alırdı bizim için. Babam sebzenin ve meyvenin en doğalını bize bulmakta zorlanmazdı mesela. Aslında aileden gelen sağlıklı ürünler tüketmeye yönelik bir yaşam tarzından geliyor benim doğaya olan merakım.

Sizce sağlıklı bir yaşamın sırrı nedir? Sağlıklı yaşamın sırrı doğal bir hayat sürmekten geçer. Beslenmenizden spora, hayata bakış açınızdan etrafınızda barındırdığınız insanlara kadar birçok faktör içerir. Önce vücudunuzun içini sağlıklı tutmanız gerekir yani düzenli ve doğru beslenme burada rol oynuyor. Sonra ruhunuzu beslemeniz gerekir; bu yine doğayla iç içe olmaktan, size iyi gelen aktivitelerle ilgilenmekten ve etrafla değil de kendinizle meşgul olmaktan geçer. Bir sonraki adım ise etrafınızdakiler ve aileniz. Sağlam ve gerçek aile bağlarınız varsa, içine doğduğunuz yuvada samimiyet ve sevgi varsa zaten çok şanslısınız. Birde sonradan hayatınıza kattıklarınız oluyor tabi, burada yine gerçek samimiyeti ve gerçek sevgiyi hissettiğiniz yerde olmayı tercih etmelisiniz bence. Ben bu yaşıma kadar bana uymayan hiçbir ortamda durmadım, durmam!

D’Organique nasıl kuruldu, neler yapıyor, nasıl ürünler var? D’Organique benim hikayem ve özüm. Çevrem, doğallığımı ve duruşumdaki samimiyetimi çok iyi bilir. Yapay ve sahte olan hiçbir şeyin içinde olmak istemem çünkü sezgilerim kuvvetlidir ve o ortamdaki sahteliği o an hissederim. Türkiye’ye 7 yıl önce yerleştim ve farkettim ki ülke olarak özümüzü unutmaya başlamışız. Sosyal medya üzerinden sahte yaşantılar sürdürülmeye başlanmış, gidilen mekanlar hep doğallıktan uzaklaşmaya başlamış ve müşteriyi elinde tutmak adına ütopik konseptlere yönelme başlamış. Bizim ülkemiz doğasıyla, doğallığıyla, samimi ve gerçek kültürüyle bilinen bir ülkeyken içinde farkı şeyler olmaya başlamış. Bu nedenle zaten bir şeyler yapılmalı diye hep düşünüyordum. Bu süre zarfında dünyanın en kurumsal otomotiv şirketlerinden birinde insan kaynakları departmanında çalışıyordum. Ve bir gün artık kendi işimi yapacağım dedim ve istifa ettim. D’Organique, Türkiye’nin ilk organik ve doğal ürünler butiği. Biz butik konseptini ön planda tutarak bu markayı kurduk. İçeri girdiğinizde bir markete değil de bir butiğe girdiğinizi hissedin ve içeride keyifli vakit geçirin istedik. Ürün çeşidimiz çok fazla. Zeytinyağlarımız, salçalarımız, her türlü tahıl ve baharatımız, günlük ekmeklerimiz, çaylarımız, kahvelerimiz, sabunlarımız ve spa yağlarımız, çikolatalarımız ve bebek tekstilimizle oldukça geniş bir ürün yelpazemiz var. Burada hem organik hem doğal ürün bulabiliyorsunuz.

Siz bir annesiniz, organik ürünleri seçme sebeplerinizden biri de annelik olabilir mi? D’Organique’i kurma fikri, ilk kızımın doğumuyla daha da bana yakın gelen bir fikir oldu tabi. Sonra D’Organique’i kurma aşamasında 2. kızımızın yolda olduğunu öğrendik. Kızlarım benim için bu anlamdaki en önemli faktörler çünkü onlara dünyanın en iyisini vermek isteyen bir anneyim (kendi annemden gördüğüm bu oldu her zaman). Ancak dışarıdan aldığım ürünlerin ne kadar sağlıklı olduğunu hiçbir zaman bilemiyordum. Şimdi içim çok rahat. Mağazamda ne satıyorsam evde evladımda onu tüketiyor. Onun tüketemeyeceği hiçbir şeyi mağazada satmam. Bu benim için en önemli kural. Çocuklarımız sağlıklı beslenmeyi hakediyor ve öyle beslenmeliler. Bizim mağaza içindeki fiyatlarımız sanılanın aksine çok makul fiyatlar çünkü herkes sağlıklı beslenmeyi hakediyor bence ve biz bunu sağlamak adına elimizden geleni yapıyoruz

Başka mağazalarınız da olacak mı, büyüme planlarınız neler? İkinci hedefimiz Berlin’de yani memleketimde bir mağaza açmak. Türkiye içinde de büyüme hedeflerimiz var tabi ama şu an bizim yoğunlaştığımız konular arasında iyi bir e-ticaret yapmak, mağazamızı herkes için bilinen ve sevilen bir yer olarak var etmek ve bulunduğumuz semt ve çevresine günlük kurye hizmetini en kaliteli ve keyifli bir şekilde sunmak. Biraz ağır ama sağlam adımlarla ilerlemek bana her zaman daha doğru gelmiştir hayatta, kalıcılık adına.

Kurumsal sepetleriniz var, nasıl hizmetler veriyorsunuz? Kurumsal sepetlerimizi her türlü konsept ile sunuyoruz müşteriye. İçeriği ve fiyatları müşterilerimizin arzularına göre değişiyor. Kurumsal sepetlerimizin siparişini telefon veya birebir görüşmelerle alıyoruz ve ona göre hazırlıyoruz. Dilerseniz mağazamızda “kendi sepetini kendin yarat” sloganıyla kendiniz hazırlayabiliyorsunuz. Aldığınız ürünler bu sayede bir anda hediyeye dönüşüyor ve müşterilerimiz bundan çok keyif alıyor. Bunu bir ev gezmesi, doğum günü hediyesi, doğum hediyesi veya herhangi özel bir gün için hazırlanacak bir hediye gibi düşünebilirsiniz. E-ticaret üzerinden bunu hediye paketi şeklinde müşterilerimize sunuyor ve ulaştırıyoruz. Yani müşterimiz e-ticaret sitemizden hediye paketinin içerisine koymak istediği ürünleri seçiyor ve biz kendisine veya göndermek istediği kişiye hediye paketi şeklinde bu ürünleri hazırlayıp yolluyoruz. Günlük kurye hizmetimizle de bu hizmeti Nişantaşı ve çevre semtlere sunabiliyoruz ayrıca.

Kadınlar için bir sepet hazırlasanız içinde neler olur ? Kadınlar için her daim her şeyin en güzeli hazırlanmalı bence. Benim ilk seçimim el yapımı şekersiz çikolatalarımız, spa yağlarımız ve özel hazırlanmış doğal sabunlarımızdan yana bir paket olurdu. İkinci seçimim ise doğal bitki çaylarımız, frenchpressimiz ve bitter çikolata kaplı kuru portakal ve mandalinalarımızdan yana olurdu. Ama o kadar çok çeşit ürün var ki, hepsiyle farklı konsepte göre ve sağlıklı kadınlara özgü paketler hazırlamanız mümkün.

 
 

Ayça Yılmaz Doğan

Ayça Yılmaz Doğan

Geçtiğimiz günlerde Ayça Yılmaz Doğan'a ait olan D'Organique doğal ve organik ürünler butiği, şık bir davetle açılışını yaptı. Hayatının her alanında doğallık arayanlar için gıdadan kozmetiğe, bebek ürünlerinden ev tekstiline kadar yüzlerce ürün çeşidinin yer aldığı mağaza, davetlilerden tam not aldı. Açılışa Doğtaş, Kelebek gibi markaları bünyesinde bulunduran Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Ogün Doğan, Zuhal Doğan gibi ailenin önemli isimleri de katılarak butiğin sahibi Ayça Yılmaz Doğan'ı yalnız bırakmadı.


Çerez Kullanımı